Досить недооцінювати досягнення «Шахтаря» в єврокубках
Шахтаря в єврокубках

Результати опитування про роботу Луїша Каштру в цій Лізі чемпіонів глибоко ступор. Близько 50% респондентів вважають недостатніми 8 очок в «групі смерті», щоб оцінити роботу тренера на відмінно.

Напевно ті ж респонденти перед стартом турніру не дали б «Шахтарю» і 4-6 очок з такими суперниками.

Виходить безглуздий каламбур. Команда виступила очевидно набагато вище очікувань, але все одно натовп невдоволених:«Адже програли ж« Боруссії »0:10 і зобов’язані були виходити в плей-офф !!!» Як легко робити такі заяви постфактум, як ніби 2 перемоги над «Реалом» стали обов’язковою програмою, як і дві нульові нічиї з «Інтером». Десь прийшло, десь пішло, але в сумі адже точно залишилися в плюсі. Краще виграти два матчі у «Реала» і засвітити молодих, ніж два у «Боруссії», але не отримати перемог, які запам’ятають на роки вперед.

Рівень «Шахтаря» не дозволяє вигравати кожен матч Ліги чемпіонів. Донецький клуб був андердог в кожному з 6 турів, але 4 рази здивував. З одним з наймолодших складів в більшості матчів, з глобальної спалахом коронавируса в команді, без єдиного трансферу в останні три вікна (Коноплянка – не посилення).

А багато хто все одно продовжують згадувати «Боруссію». Це разюче, як часто недооцінюють досягнення «Шахтаря». Він настільки часто стрибає вище голови, що багато хто до цього звикли. І не вважають дивними й справді крутими досягненнями нічиї з однією з кращих команд Італії або перемоги над чемпіоном Іспанії, якщо при цьому програли четвертої команді Німеччини.

І це тільки частина проблеми. Результати донецького клубу в єврокубках на тривалій дистанції взагалі катастрофічно недооцінюються і сприймаються як само собою зрозуміле.

Останні роки УЄФА ввело ступінчасті бонуси в Лізі чемпіонів – за історичні досягнення. Непомітний плюс нововведення – клубний рейтинг УЄФА за 10 років. Він відмінно показує стабільність кожного з клубів на тривалому відрізку часу.

У «Шахтаря» приголомшливе 16-е місце в цьому рейтингу

Вище «Тоттенхема» або «Наполі», хоча обидві команди теж були присутні в кожному з 10 останніх єврокубкових сезонів. Майже всі команди вище і на кілька позицій нижче – очевидні топи або просто клуби зі значно більшими можливостями у всьому: по трансферах, інфраструктурі (як мінімум після від’їзду «Шахтаря» з Донецька), навіть відновленню гравців до матчів і фармакології.

І це навіть не найвище місце «Шахтаря». Якщо не зраджує пам’ять, він не так давно був близький до топ-10, але в нинішньому рейтингу вже не враховується перемога в КУЄФА-2009.

«Шахтар» з відривом найкраща команда Східної Європи останніх 10 років.

Є ще «Зеніт» (єдиний клуб першого кошика, який вилетів з ЛЧ ) на 20-му місці – і жодного конкурента до 28-го місця «Динамо». Це досягнення вище всяких похвал і очікувань. У донецького клубу напевно один з кращих результатів в Європі за співвідношенням бюджет клубу / 10-річний рейтинг.

Досить недооцінювати досягнення «Шахтаря» в єврокубках

І Каштру провів півтора гідних сезону в єврокубках, внісши свій істотний внесок у глобальний результат 10 років. Незважаючи на деякі перешкоди від керівництва клубу . Замість «спасибі» за роботу тренер отримує близько 50% негативу після 8 очок в «групі смерті». Ще раз – разюче. Вражаюче. Вражаюче.

Давайте більш адекватно оцінювати стелю клубу. З урахуванням бюджету, можливостей чемпіонату, кліматичних особливостей країни. Періодичний вихід в плей-офф ЛЧ – приємний бонус, а не завдання, яке соромно не досягти. Вболівальники хочуть того, на що жоден клуб УПЛ ніколи не буде здатний – перемог на рівні топ-8 Європи. 

Українці – безпідставні перфекціоністи. І не тільки у футболі. Прекрасні слова сказав колишній посол Канади в Україні Роман Ващук в своїй лекції про помилки іноземних партнерів у відносинах з нашою країною в 2014-2019 роках :

«Якщо коли-небудь дійсність не відповідала завищеним очікуванням, всюди повідомлялося про« Зрада ». Це був 2015-2016 рік, у нас була радник з Канади, яка працювала з судовою системою, і вона мене запитала: «Роман, чому українці не можуть бути щасливими, досягнувши 80% успіху?»

Люди вважали, що потрібно вимагати максимум, щоб досягти хоча б чогось. Але небезпека ховалася в тому, що досягнувши 80%, говорили тільки про 20% того, що не вдалося. Це демотивує людей і створює враження, що немає ніяких досягнень ».

Ми до сих пір в пастці. У тому числі і в футболі.

Коли позитиву більше, а зараз точно така ситуація – треба хоча б намагатися хвалити, що завжди важче. Але нерозумно шукати «зраду» в 0:10 від «Боруссії», коли і так є класний результат, який перевершив всі очікування.

А про недоліки «Шахтаря» ми ще обов’язково поговоримо. Просто не час.